Menu

Christian Nygaard besejrede Herning Fremads "Hulk"

image Kampens spiller
11. april 2016 kl. 09:38
Jyllandsserien spillede i weekend 0-0 mod Herning Fremad, og er dermed fortsat ubesejrede.
Dagens trup: 
Martin Kongsager, Søren Egelind (Ny fra Hedensted, der fik debut mod Lemming) Thomas Witt, Christian Nygaard, Bardur Jacobsen, Christian Haumann ( ny fra U19, fik debut mod Fredericia) Rasmus "Ramu" Jensen, Morten Eggert, Mike Lyngsø, André Kristensen, Mikkel Schultz, Jesper "JB" Behrendsen
Magnus Wissing skadet (vrikket rundt på ankelen til træning torsdag), Jonas Sømmerly på Sjælland, Jacob "Silas" Sillasen arbejd og Andreas Ibsen ned på S1 er spillere fra sidste runde mod Vildbjerg, der ikke er med til Herning. 
Vi spiller 0-0 i en svær udekamp mod Herning Fremad. En rodet kamp der begge hold kan være tilfreds med et point. Hernings målmand har to refleksredninger fra hhv. André og Eggert og Herning kunne have snydt os til sidst, men frisparket går heldigvis i stolpen. 
Pga banens tilstand og Herning Fremad's hårde fysiske spillestil måtte Haumann holde en pause, efter at blevet bokset i skridtet. Ind kommer JB der desværre må blive skiftet ud igen, da han vrikker rundt på ankelen, efter at blevet overfaldet ind i feltet. 
Vi stiller op i 4-3-3 formation
MM: Martin 
HB: Søren MF: Nygaard og Ø VB: Bardur
HM: Eggert DM: Ramu VM: Haumann
HK: Witt A: Lyng VK: André
Bænken: Schultz og JB
Udskiftning:
41' ud Haumann ind JB i MF , Nygaard ned på VB og Bardur op på VM
50' ud JB ind Schultz på VB Nygaard ind i MF igen.
80' ud Bardur ind Haumann på HM
91 ud Eggert ind Bardur på VM
Kampens spiller med 9 stemmer: Christian Nygaard - havde helt styr på deres "Hulk" 
Næste JS kamp er hjemme lørdag 16/4 kl. 14:00 mod Brædstrup
Kommende hjemmekampe
Januar 2018
19.
fredag
19.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 1 - Eliteserien (2005) 11M • Pulje 151
Guldager IC Kunstgræsbane
Vejle B
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
10.30
Sædding/G IF
Herrer
U15
Vinterturn: U15 Drenge Liga 3+4 (2003) 11M • Pulje 1
Guldager IC Kunstgræsbane
Rødding IF (U16)
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
11.20
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Hjerting IF (1)
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
11.50
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Sønderris SK
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
14.15
Sædding/G IF
Herrer
U14
U14 Drenge Liga 3 / Træningskamp • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Varde IF
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
18.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 2 / Træningskamp 11:11 • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Esbjerg fB
Guldager IC Kunstgræsbane
21.
søndag
10.08
Sædding/G IF (1)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Bramming B (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.32
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.56
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.10
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge A - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 2
Lykkesgård-Hallen - Inde
Ribe BK
Lykkesgård-Hallen - Inde
21.
søndag
11.28
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Askov/Malt UI
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.36
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg fB (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
13.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
FC Bovida (3)
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
13.12
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Sønderris SK (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
Rødding IF
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
14.20
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Agerbæk/Starup
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.40
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Gredstedbro B
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
15.00
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Sædding/G IF (1)
Guldagerhallen - Inde

facebook

RSS FEED