Menu

Jyllandsserien tog 3 point

image
03. april 2016 kl. 18:39
Det blev til en vigtig sejr i Vildbjerg

Efter 2 uafgjorte kampe, blev det lørdag til en vigtig sejr i Vildbjerg i oprykningsspillet til Danmarksserien.

Cheftræner Anders Holiløkk fik dermed også sin første sejr i spidsen for holdet.

Vi har fået dette kampreferat fra Vildbjerg:

Vildbjerg - SGI (0-0) 0-1
Mål: 63' Morten Eggert. Han stjæler bolden fra deres HB ude på sidelinjen og sætter bolden iskoldt over målmanden, der står alt for langt ude.
Gult kort: 
Vidbjerg 63' Nicolaj Pedersen får gult kort for brok, mener Eggert laver frispark på deres HB i forkant af målet.
SGI 89' "Silas" laver frispark på deres dygtige HK lige udenfor feltet. 
Vi spiller inde på deres flotte stadion med tribune, stadion speaker og grillede pølser ved indgangen. Vores første kamp på græs. Som Leif, holdleder og assistent for dagen sagde " det er nu sæsonen rigtig starter" 
Vi var rigtig spændte på denne kamp, Vildbjerg ville med sejr stikke lidt i fra og vi ville så kun stå tilbage med 2p på 3 kampe. Pga skader og andre afbud måtte vi lave 5 ændringer i truppen fra sidste kamp, der vi spillede uafgjort ude mod Fredericia (1-1 mål fra Magnus Wissing) Martin Kongsager fik fornyet tillid på mål efter rødt kort i sin debut kamp, skærtorsdag ( SGI 2-2 Lemming mål fra Mike Lyngsø og Thomas Kragh) Silas var også tilbage. 
Vi spiller i en 4-3-3 formation
MM: Martin Kongsager
HB: Bardur Jacobsen MF: Christian Nygaard og Søren "Ø" Østergaard(anfører) VB: Jacob "Silas" Silasen
HM: Jonas Sømmerly DM: Rasmus Jensen VM: Magnus Wissing
HK: Thomas Witt A: Mike Lyngsø VK: Morten Eggert
Bænken: Andreas Ibsen og Mikkel Schultz 
André Kristensen måtte melde afbud pga skade i foden. 
Udskiftninger: 
13' ud Ø ind Ibsen ( Ø må skifte støvler) 
15' ud Ibsen ind Ø
34' ud Lyngsø ind Ibsen (Pause til Lyngsø)
2.halvleg 
45' ud Ibsen ind Lyngsø
71' ud Søm ind Ibsen
76' ud Eggert ind Schultz 
85' ud Lyngsø ind Søm
Kampens spiller med 10stemmer: Martin Kongsager. Han står en rigtig god kamp og viser hele kampen igennem, at debut kampen skulle viskes væk. Han ejer feltet og har flere afgørende redninger på stregen. 
Næste JS kamp er ude mod Herning Fremad lørdag 9/4 kl 14:00
Kommende hjemmekampe
Januar 2018
19.
fredag
19.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 1 - Eliteserien (2005) 11M • Pulje 151
Guldager IC Kunstgræsbane
Vejle B
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
10.30
Sædding/G IF
Herrer
U15
Vinterturn: U15 Drenge Liga 3+4 (2003) 11M • Pulje 1
Guldager IC Kunstgræsbane
Rødding IF (U16)
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
11.20
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Hjerting IF (1)
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
11.50
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Sønderris SK
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
14.15
Sædding/G IF
Herrer
U14
U14 Drenge Liga 3 / Træningskamp • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Varde IF
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
18.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 2 / Træningskamp 11:11 • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Esbjerg fB
Guldager IC Kunstgræsbane
21.
søndag
10.08
Sædding/G IF (1)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Bramming B (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.32
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.56
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.10
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge A - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 2
Lykkesgård-Hallen - Inde
Ribe BK
Lykkesgård-Hallen - Inde
21.
søndag
11.28
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Askov/Malt UI
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.36
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg fB (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
13.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
FC Bovida (3)
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
13.12
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Sønderris SK (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
Rødding IF
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
14.20
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Agerbæk/Starup
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.40
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Gredstedbro B
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
15.00
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Sædding/G IF (1)
Guldagerhallen - Inde

facebook

RSS FEED