Menu

Klubben indgår aftale med Carsten Thyrsting

image
02. marts 2016 kl. 17:13
Aftalen er 2 årig og blev forleden præsenteret på et træner/leder-møde



Som led i klubbens fortsatte gode udvikling af positive træningsmiljøer på bredde og elite niveau, har vi søgt efter en person der sammen med sports- og ungdomskonsulenten Theis Nielsen kan varetage den sportslige del af optimeringen af egne trænere internt, samt organisere og videre udvikle talentcenter vest i SFS-samarbejdet. 

Carsten Thyrsting arbejder til dagligt som skoleleder på Esbjerg Realskole, og har den højeste træneruddannelse i Europa (UEFA Pro-licence). Han har i de sidste år også arbejdet hos DBU som instruktør på deres B1, B2 og A-licens uddannelse. Carsten har i sin trænerkarriere stået i spidsen for flere ungdomselitehold hos blandt andet EfB og FC Midtjylland. 

Der er derfor tale om en person der har de fodboldfaglige kompetencer i orden, og da sports- og ungdomskonsulent Theis Nielsen tidligere har været trænerkollega med Carsten, er han sikker på, at aftalen med Carsten bliver en gevinst for SGI-fodbold på flere parametre. 

”Jeg synes det er vigtigt at infomere vores omverden om, at der også i breddeklubber bliver arbejdet seriøst med fodbolden på alle niveauer, og at vi føler, at vi er gearet til at arbejde videre med talentcenter vest” udtaler Theis Nielsen. 

På et møde i søndags blev Carsten præsenteret på et træner/ledermøde på Sædding skole, og han vil i den kommende tid komme rundt og hilse på de forskellige årgange som på nuværende tidspunkt er begyndt opstartstræningen, hvorefter det er meningen, at der vil blive holdt afdelingsmøder med de enkelte trænere/ledere og herefter vil der blive skræddersyet forskellige forløb sammen alt efter behov og ønsker. 

Vi byder Carsten velkommen i klubben, og glæder os meget til et fantastisk samarbejde

 

Kommende hjemmekampe
Januar 2018
19.
fredag
19.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 1 - Eliteserien (2005) 11M • Pulje 151
Guldager IC Kunstgræsbane
Vejle B
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
10.30
Sædding/G IF
Herrer
U15
Vinterturn: U15 Drenge Liga 3+4 (2003) 11M • Pulje 1
Guldager IC Kunstgræsbane
Rødding IF (U16)
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
11.20
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Hjerting IF (1)
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
11.50
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Sønderris SK
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
14.15
Sædding/G IF
Herrer
U14
U14 Drenge Liga 3 / Træningskamp • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Varde IF
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
18.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 2 / Træningskamp 11:11 • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Esbjerg fB
Guldager IC Kunstgræsbane
21.
søndag
10.08
Sædding/G IF (1)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Bramming B (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.32
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.56
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.10
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge A - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 2
Lykkesgård-Hallen - Inde
Ribe BK
Lykkesgård-Hallen - Inde
21.
søndag
11.28
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Askov/Malt UI
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.36
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg fB (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
13.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
FC Bovida (3)
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
13.12
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Sønderris SK (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
Rødding IF
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
14.20
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Agerbæk/Starup
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.40
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Gredstedbro B
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
15.00
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Sædding/G IF (1)
Guldagerhallen - Inde

facebook

RSS FEED