Menu

"Ø" fejrer 200 kampe med scoring

image
08. maj 2016 kl. 21:45
2 kampe gav 4 point til jyllandsserien
5/5-16

Atter uafgjort i JS. Lemmings 3-mands forsvar stoppet vores offensive spillere. Lemming gjorde det svært for os, kæmpede bravt og lykkes med at ødelægge vores afslutningspil. En rodet kamp på en ujævn bane. 


Lemming - SGI 0-0
Gult kort: Jonas Sømmerly 85'
MM: Martin Kongsager
HB: Søren Egelind, MF: Christian Nygaard og Ø, VB: Magnus Wissing
DM: Ramu HM: Christian Haumann VM: Jonas Sømmerly
HK: Morten Eggert A: Mike Lyngsø VK: André Kristensen
Bænken: Thomas Kragh, Mikkel Schultz og Jesper " JB" Berendsen 
Indskiftninger:
55' ud Søm ind Kragh på HK (Eggert ned på VM)
63' ud Søren ind Schultz på VB (Magnus på HB)
75' ud Haumann ind Søm på HM
75' ud André ind JB på A (Lyngsø ud på VK)
85' ud Lyngsø ind Haumann
Kampens spiller med 8stemmer: Magnus Wissing
8/5-16
I dag møder vi Fredericia der ligger 2p efter os. Med 5 uafgjorte ønsket vi stærkt en sejr og 3p.
I stærk modvind, får vi alligevel lagt et massivt pres på Fredericia fra start af i første halvleg. Efter 1min havde 200 kamp jubilar og anfører Ø allerede scoret til 1-0 efter hjørnespark, og fået et mål annulleret, vi havde flere hjørnespark og målchancer, men i stedet for at vi scorer nr. 2 udligner Fredericias dygtige angriber, Isaksen til 1-1. Efter 3min på banen  og 10min før halvleg scorer J Søm til 2-1 på et flat og kontrolleret skud fra 25m.
Fredericia har en på stolpe før vi går til pause. Med medvind i 2.halvleg får igen lagt pres på og Kragh er lige kommet ind, da han tager bolden med fra midterlinjen og løber ned til baglinjen og lægger bolden flat ind og rammer en uheldig Fredericia spiller, der sætter den i eget mål. På 3-1 har vi flere store målchancer,  der kan lukke kampen helt, men i stedet bliver det en spændende afslutning. Selv med 10mand det sidste kvarter (Isaksen snakker på sig direkte rødt kort) får Fredericia reduseret til 3-2 og er tet ved udligning i overtiden. 
SGI - Fredericia (2-1) 3-2
1' 1-0 Ø (Ramu) 22' Fredericia 1-1 2-1 Søm (Lyngsø)
62' 3-1 Selvmål (Kragh) 90' 3-2 Fredericia
Rødt kort: 74' Fredericia
MM: Martin Kongsager
HB: Magnus Wissing MF: Christian Nygaard og Ø VB: Bardur Jacobsen
HM: Christian Haumann DM: Ramu VM: Morten Eggert
HK: Thomas Kragh A: Lyngsø VK: André Kristensen
Bænken: Jonas Sømmerly, Søren Egelind og Jacob Silassen 
Indskiftninger: 
31' Ud Kragh ind Søm på VM (Eggert tager HK)
46' Ud Haumann ind Silas på HM
59' Ud Lyngsø ind Kragh på A
67' Ud Bardur ind Søren på HB (Magnus over på VB)
78' Ud Eggert ind Haumann på HM (Silas tager HK)
Tribunen valgte Ø som kampens spiller og omklædning valgte Søm og Ø, de fik begge 7 stemmer. Tillykke til begge to
Med dagens resultater ligger vi nu med 17p og med 1p op til EFB på 1.plads. Fredericia ligger nr 3 med 12p. 
Næste JS kamp er hjemme mod Herning Fremad d.21/5-16 kl. 14
Kommende hjemmekampe
Januar 2018
19.
fredag
19.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 1 - Eliteserien (2005) 11M • Pulje 151
Guldager IC Kunstgræsbane
Vejle B
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
10.30
Sædding/G IF
Herrer
U15
Vinterturn: U15 Drenge Liga 3+4 (2003) 11M • Pulje 1
Guldager IC Kunstgræsbane
Rødding IF (U16)
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
11.20
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Hjerting IF (1)
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
11.50
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Sønderris SK
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
14.15
Sædding/G IF
Herrer
U14
U14 Drenge Liga 3 / Træningskamp • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Varde IF
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
18.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 2 / Træningskamp 11:11 • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Esbjerg fB
Guldager IC Kunstgræsbane
21.
søndag
10.08
Sædding/G IF (1)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Bramming B (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.32
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.56
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.10
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge A - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 2
Lykkesgård-Hallen - Inde
Ribe BK
Lykkesgård-Hallen - Inde
21.
søndag
11.28
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Askov/Malt UI
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.36
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg fB (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
13.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
FC Bovida (3)
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
13.12
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Sønderris SK (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
Rødding IF
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
14.20
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Agerbæk/Starup
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.40
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Gredstedbro B
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
15.00
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Sædding/G IF (1)
Guldagerhallen - Inde

facebook

RSS FEED