Menu

Sæsonafslutning i succesfuldt klubsamarbejde

image
17. december 2017 kl. 20:25
SGI/SSK U14 fejrede et godt halvår med æbleskiver og pokaler

Lørdag formiddag fejrede U14 årgangen sæsonafslutningen på flexbanerne med en stor turnering, efterfulgt af hygge med æbleskiver, kage og pokaloverrækkelse.

Med cirka 50 fremmødte og 9 hold i turneringen - heraf 2 forældrehold, blev arrangementet en stor succes. 

Arrangementet var dog også anledningen til at gøre status på klubsamarbejdet med Sønderris, og konklusionen er klar : samarbejdet har været en stor succes.

Hensigten med samarbejdet var, at forene 2 årgange til en samlet enhed, som kunne tilbyde drengene gode træningsrammer på alle niveauer på et tidspunkt, hvor begge klubber kæmpede med 2 relativt små årgange.

Robert Julholt har været årgangens cheftræner, og han har haft god hjælp af forældregruppen, som har bistået som hjælpetrænere, holdledere, tilskuere og været medansvarlige for en lange række sociale aktiviteter.

Drengene har helt tydeligt nydt at blive en del af en større gruppe, og alle har gået til opgaven med stor energi og motivation - og der er skabt venskaber på tværs af de 2 klubber.

Der er således skabt et godt fundament for et fortsat samarbejde, som nu går ind i sin næste fase, når træningen igen starter efter nytår, d. 15. januar, hvor nye spillere også er velkomne.

Der er samtidig allerede nu, samarbejde på vej i flere andre årgange, med udgangspunkt i erfaringerne fra U14.

Som afslutning på U14`s arrangement forleden, blev følgende pokaler uddelt:

Sæsonens talent hold 2  : Jakob Finnerup

Sæsonens talent hold 1  : Alexander Snitgaard Hansen

Sæsonens bedste spiller hold 2 : Bartal Petersen

Sæsonens bedste spiller hold 1 : Kasper Berendsen

Kommende hjemmekampe
Januar 2018
19.
fredag
19.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 1 - Eliteserien (2005) 11M • Pulje 151
Guldager IC Kunstgræsbane
Vejle B
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
10.30
Sædding/G IF
Herrer
U15
Vinterturn: U15 Drenge Liga 3+4 (2003) 11M • Pulje 1
Guldager IC Kunstgræsbane
Rødding IF (U16)
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
11.20
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Hjerting IF (1)
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
11.50
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Sønderris SK
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
14.15
Sædding/G IF
Herrer
U14
U14 Drenge Liga 3 / Træningskamp • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Varde IF
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
18.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 2 / Træningskamp 11:11 • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Esbjerg fB
Guldager IC Kunstgræsbane
21.
søndag
10.08
Sædding/G IF (1)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Bramming B (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.32
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.56
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.10
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge A - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 2
Lykkesgård-Hallen - Inde
Ribe BK
Lykkesgård-Hallen - Inde
21.
søndag
11.28
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Askov/Malt UI
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.36
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg fB (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
13.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
FC Bovida (3)
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
13.12
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Sønderris SK (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
Rødding IF
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
14.20
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Agerbæk/Starup
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.40
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Gredstedbro B
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
15.00
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Sædding/G IF (1)
Guldagerhallen - Inde

facebook

RSS FEED