Menu

Scoring i overtiden gav 2-2 mod EfB

image Bardur blev kampens spiller
24. april 2016 kl. 23:04
Jyllandsserien fik 1 point på kontoen
Martin Kongsager møder sine gamle holdkammerater efter skiftet til SGI her i vinterpausen. 
Vi møder topholdet EFB der er ubesejret. De scorer mange mål, så vi vidste at vi måtte stå godt på banen og gøre tingene færdig for, at holde EFB væk fra vores målfelt. 
Vi kommer foran 1-0 ved Eggert, der sparker bolden kontant i mål fra 10m efter målmanden laver retur på Kragh's afslutning. EFB får udlignet til 1-1 ved at de får smækket en bold ind fra HK og bolden rammer en uheldig Eggert på vej ind. EFB tager føring 2-1 der vi mister bolden på midten og bliver straffet på hurtig omstilling. Vi får udlignet i overtid til 2-2 der Andreas Ibsen kommer forbi deres VB og lægger et flot indlæg, der Mike Lyngsø er højest op og header bolden i mål. 
På baggrund af kampens udvikling, der vi må lave 2 ændringer i halvlegen pga skader og en sen udligning er vi tilfreds med det ene point. 
EFB havde heller ikke oplyst om at kampen skulle spilles på kunst. 

Med rundens resultater ligger vi stadigvæk som nr.3 med 4 point op til EFB på 1.plads. 

SGI i en 4-3-3
MM: Martin Kongsager
HB: Søren Egelind MF: Christian Nygaard og Ø VB: Bardur Jacobsen
HM: Christian Haumann DM: Ramu VM: Morten Eggert
HK: Thomas Witt A: Mike Lyngsø VK: Thomas Kragh
Udskiftere: Mikkel Schultz og Andreas Ibsen
JS P2 
EFB - SGI (1-1) 2-2
Mål: 0-1 Morten Eggert 8' (Thomas Kragh) 1-1 EFB 32' (Eggert) 2-1 EFB 54' 2-2 Mike Lyngsø 90+1 ( Andreas Ibsen)
Gule kort: Søren Egelind 21' EFB 56'
Kampens spiller med 5 stemmer: Bardur Jacobsen
Indskiftede:
37' Andreas Ibsen ind på VK ud får en småsyg Thomas Kragh en pause
46' Mikkel Schultz ind på VB ud Nygaard med knæskade (Bardur ind på MF)
46' Thomas Kragh ind på HK ud Witt med skade i lænden
67' Witt ind på HK ud Kragh der vrikker rundt på ankelen
Næste JS kamp spilles hjemme kl. 14:00 mod Skive 
Kommende hjemmekampe
Januar 2018
19.
fredag
19.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 1 - Eliteserien (2005) 11M • Pulje 151
Guldager IC Kunstgræsbane
Vejle B
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
10.30
Sædding/G IF
Herrer
U15
Vinterturn: U15 Drenge Liga 3+4 (2003) 11M • Pulje 1
Guldager IC Kunstgræsbane
Rødding IF (U16)
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
11.20
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Hjerting IF (1)
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
11.50
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Sønderris SK
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
14.15
Sædding/G IF
Herrer
U14
U14 Drenge Liga 3 / Træningskamp • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Varde IF
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
18.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 2 / Træningskamp 11:11 • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Esbjerg fB
Guldager IC Kunstgræsbane
21.
søndag
10.08
Sædding/G IF (1)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Bramming B (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.32
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.56
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.10
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge A - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 2
Lykkesgård-Hallen - Inde
Ribe BK
Lykkesgård-Hallen - Inde
21.
søndag
11.28
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Askov/Malt UI
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.36
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg fB (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
13.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
FC Bovida (3)
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
13.12
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Sønderris SK (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
Rødding IF
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
14.20
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Agerbæk/Starup
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.40
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Gredstedbro B
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
15.00
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Sædding/G IF (1)
Guldagerhallen - Inde

facebook

RSS FEED