Menu

SGI-fodbold ønsker alle en god jul og et godt nytår

image
24. december 2016 kl. 17:28
Vi skriver lørdag den 24. december i kalenderen, og i den forbindelse vil vi gerne ønske alle vores spillere, forældre, trænere, samarbejdspartnere og sponsorere en rigtig god jul samt et lykkebringende nytår.
2016 har været et super spændende år med løsrivelse fra EuroSporting og dermed et selvstændigt VesterhavsCup, som er gået over al forventning, en masse nye tiltag i børne- og ungdomsfodbolden som bl.a. talenttræning om fredagen og ansættelse af DBU-konsulent Carsten Thyrsting, som vi fortsat får gavn af i 2017.
I år vil vi for første gang også afholde et helt nyt futsalstævne d.28/12 på et nyt format med 7-mandsmål. Stævnet er fuldt ud booket med 58 hold og vi er naturligvis utroligt glade for den modtagelse som den har fået. Vi håber på, at se så mange af jer som muligt som enten spiller på banen eller på lægterne som tilskuere.
I vores seniorafdeling er vi desværre rykket ned med to hold til henholdsvis serie 1 og serie 3. Vi ved dog, at vi til den kommende sæson vil komme stærkere tilbage, og at vi ser lyst på fremtiden med mange dygtige spillere i vores ældste årgange i U16, U17 og U19. 2017 bliver uden tvivl også ligeså hæsblæsende som dette år har været, med en totalrenovering af ”Sædding skole” og omklædningsfaciliteterne i Guldager Idrætscenter, oprettelsen af vores eget eSport center på Sædding skole samt en fortsat positiv udvikling af vores gode træningsmiljøer fra U5/6 til senior.
Alt dette er naturligvis kun båret af alle jer frivillige, der året rundt lægger flere hundrede timers frivilligt arbejde i vores klub. Uden jer ville der ikke være nogen klub. Et stort tak for indsatsen i 2016 – vi ses i hallerne eller på banerne i det nye.
På vegne af SGI-fodbold
Theis Nielsen Sports- og ungdomskonsulent
Kommende hjemmekampe
Januar 2018
19.
fredag
19.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 1 - Eliteserien (2005) 11M • Pulje 151
Guldager IC Kunstgræsbane
Vejle B
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
10.30
Sædding/G IF
Herrer
U15
Vinterturn: U15 Drenge Liga 3+4 (2003) 11M • Pulje 1
Guldager IC Kunstgræsbane
Rødding IF (U16)
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
11.20
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Hjerting IF (1)
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
11.50
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Sønderris SK
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
14.15
Sædding/G IF
Herrer
U14
U14 Drenge Liga 3 / Træningskamp • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Varde IF
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
18.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 2 / Træningskamp 11:11 • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Esbjerg fB
Guldager IC Kunstgræsbane
21.
søndag
10.08
Sædding/G IF (1)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Bramming B (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.32
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.56
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.10
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge A - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 2
Lykkesgård-Hallen - Inde
Ribe BK
Lykkesgård-Hallen - Inde
21.
søndag
11.28
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Askov/Malt UI
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.36
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg fB (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
13.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
FC Bovida (3)
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
13.12
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Sønderris SK (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
Rødding IF
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
14.20
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Agerbæk/Starup
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.40
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Gredstedbro B
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
15.00
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Sædding/G IF (1)
Guldagerhallen - Inde

facebook

RSS FEED