Menu

U17 har forberedelserne på plads før hjemmekampe

image
14. august 2016 kl. 21:56

Æggekage, bacon, pølser, varm leverpostej, boller, pålægschokolade, juice og kakaomælk var i dag menuen på tribunen for U17-drengene, forud for dagens hjemmekamp mod Herning Fremad. 

Socialt samvær og god forberedelse er i fokus i årgangen, hvorfor dagens morgenbord er mere reglen end undtagelsen, når der er hjemmekamp i Guldager.

Arrangementerne er åbne for alle drenge i årgangen, og Dorthe Bruun er primus motor, som årgangens koordinator. 

Dagens hjemmekamp var den første i U17 Vest, hvor puljen bringer SGI-drengene langt omkring, når de 11 hold skal kæmpe mod hinanden. Der er således udekampe på programmet mod hold, som Lemvig, Kjellerup, Bjerringbro og Odder.

Dagens opgør mod Herning Fremad blev en dramatisk kamp med mange chancer, udvisninger og tvivlsomme dommerkendelser. Herning Fremad var foran 0-2, men antallet af store chancer til SGI var enormt, uden at drengene for alvor fik udbytte af anstrengelserne. Mikkel "Mørke" Hammers mål til 1-2 blev således hjemmeholdets eneste mål, hvorfor Herning Fremad løb med sejren.

Selvom det blev til et nederlag viste kampen dog også, at SGI`erne helt sikkert kan spille med i rækken, specielt når der for alvor kommer gang i målscoringen.

Kommende hjemmekampe
Januar 2018
19.
fredag
19.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 1 - Eliteserien (2005) 11M • Pulje 151
Guldager IC Kunstgræsbane
Vejle B
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
10.30
Sædding/G IF
Herrer
U15
Vinterturn: U15 Drenge Liga 3+4 (2003) 11M • Pulje 1
Guldager IC Kunstgræsbane
Rødding IF (U16)
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
11.20
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Hjerting IF (1)
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
11.50
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge B - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 5
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
Sønderris SK
Outrup Kultur & Idrætscenter - Inde
20.
lørdag
14.15
Sædding/G IF
Herrer
U14
U14 Drenge Liga 3 / Træningskamp • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Varde IF
Guldager IC Kunstgræsbane
20.
lørdag
18.00
Sædding/G IF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 2 / Træningskamp 11:11 • Privat
Guldager IC Kunstgræsbane
Esbjerg fB
Guldager IC Kunstgræsbane
21.
søndag
10.08
Sædding/G IF (1)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Bramming B (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.32
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
10.56
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg IF 92 (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.10
Sædding/G IF
Herrer
U8
U8 Drenge A - inde (2010) / efter ombrydning • Pulje 2
Lykkesgård-Hallen - Inde
Ribe BK
Lykkesgård-Hallen - Inde
21.
søndag
11.28
Sædding/G IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge - inde (2011) / efter ombrydning • Pulje 5
Guldagerhallen - Inde
Askov/Malt UI
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
11.36
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Esbjerg fB (1)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
13.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
FC Bovida (3)
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
13.12
Sædding/G IF
Herrer
U6
U6 Drenge - inde (2012) / efter ombrydning • Pulje 3
Guldagerhallen - Inde
Sønderris SK (2)
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.00
Sædding/G IF
Herrer
Senior
Herresenior C - inde - Reg.-finale • Herresenior C - Pulje 1
Medius Holsted - Hal 3
Rødding IF
Medius Holsted - Hal 3
21.
søndag
14.20
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Agerbæk/Starup
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
14.40
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Gredstedbro B
Guldagerhallen - Inde
21.
søndag
15.00
Sædding/G IF (2)
Herrer
U11
U11 Drenge C - inde (2007) / efter ombrydning • Pulje 4
Guldagerhallen - Inde
Sædding/G IF (1)
Guldagerhallen - Inde

facebook

RSS FEED